Mgr. Roman Kopečný



Články jsou členěny do dvou kategorií - "Spotřebitelé" a "Výrobci a obchodníci". Přepíná se mezi nimi v horní liště!

Kdo má jakýkoli dotaz z oblasti puncovnictví, může mě kontaktovat na adrese [email protected]

Nepravidelně pořádám seminář "Puncovnictví v praxi" - na základě zájmu veřejnosti. Zájemci o účast na semináři pište na výše uvedenou e-mailovou adresu.

Dvacet pět let jsem pracoval v Puncovním úřadu jako inspektor a vrchní inspektor, "internetista" a metrolog. Ministrem spravedlnosti jsem byl jmenován soudním znalcem se specializací Puncovnictví, zkoušení drahých kovů, ověřování pravosti puncovních značek.

Následných 5,5 roku jsem zastával funkci ředitele "Odboru puncovní kontroly". Od 1. 8. 2024 jsem byl jmenován do funkce ředitele "Odboru puncovní inspekce" - vrátil jsem se tedy do svého "domovského" odboru jako jeho ředitel.

Protože jsem přesvědčen, že zákony mají chránit slušné občany, rozhodl jsem se před časem vytvořit stránku, která by v mé profesi tomuto účelu mohla sloužit.

Články byly původně publikovány v blogu.cz, jehož činnost byla dne 16. 8. 2020 ukončena. Většinu textů jsem pak následně umístil na tuto stránku a zprovoznil ji k 1. 10. 2020.

Texty lze volně kopírovat a šířit, případně používat jejich část - při zachování původního významu -, a to za předpokladu, že se tak bude dít bezúplatně a jejich zdroj bude řádně citován (viz www.citace.com).




+
Výrobci a obchodníci
Puncovní zákon a šperky označené GOLD PLATED nebo GOLD FILLED

Výrobky označené GOLD PLATED nebo GOLD FILLED, resp. GF, jsou zlatem pokovené předměty obvykle z obecného kovu, někdy také ze stříbra.

Podle základního materiálu tedy buď

- v případě obecného kovu nejsou zbožím ve smyslu puncovního zákona a zůstávají mimo zájem Puncovního úřadu (s výjimkou klamavého označení), nebo

- v případě stříbra jsou zbožím a puncovní zákon se u nich uplatňuje se všemi z toho plynoucími důsledky.

Za klamavé označení považuje PÚ všechna označení, kde může u zákazníka vzniknout dojem, že jde o zboží ze zlaté slitiny, např. označení 14K GF, které naznačuje, že se jedná o zboží čtrnáctikarátové ryzosti, tedy 585 tisícin zlata. Lze připustit pouze všeobecně používané označení "pozlacené", "pozlacená bižuterie", "pozlacený přívěsek" a podobně. Za předpokladu správného zřetelného označení a viditelného oddělení takových výrobků od zlatého zboží při prodeji je lze prodávat volně.

GOLD PLATED - význam je v užším slova smyslu galvanicky pozlacený, v širším slova smyslu obecně pozlacený. Jedná se obvykle o velmi tenké zlaté vrstvy, od jedné desetiny až do cca deseti mikrometrů. Pozlacením se předmět z obecného kovu nestává zbožím ve smyslu puncovního zákona.

GOLD FILLED (GF) - jedná se o pokovení tzv. plátováním. Mechanickým působením a vyšší teplotou se spojuje obecný kov s tenkým plíškem zlata. Je to velmi pevné spojení a tloušťka zlaté vrstvy bývá o jeden až dva řády větší než u pokovení podle bodu a). Přesto se z pohledu PÚ stále jedná o pokovený výrobek, tedy nikoli o zboží ve smyslu puncovního zákona. Tyto výrobky jsou v současné době často označované jako "plněné zlato", což je samo o sobě zavádějící.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poznámky:

- upozorňujeme na § 15, odst. 4): Pokovení zboží smí být provedeno pouze v takové míře, aby bylo možno nedestruktivní zkouškou určit obsah drahého kovu v základní slitině. Není dovoleno pokovení zboží z drahého kovu povlakem z obecného kovu, a to ani formou mezivrstvy.

- kromě galvanického jsou známy i další způsoby pozlacení, např. chemické, napařováním ve vakuu, v ohni (amalgámové) nebo přikládáním tenkých fólií. Některé z nich se často používají k pozlacování nekovových materiálů.

- podobně se dají předměty nebo části předmětů pokovovat i jinými drahými kovy (stříbření, rhodiování atd.).

- starší výraz pro GF je DOUBLÉ (výslovnost dublé).

- k plátování obecných kovů (hlavně mosazi) se používají slitiny zlata různých ryzostí (např. 10, 14 či 18 karátů, tedy 417, 585 nebo 750 tisícin).

- GF v různých zemích reprezentuje různé parametry. Nejběžnější je systém USA: kvalitu šperků gold filled definuje Federal Trade Commission. Při vrstvě zlata o ryzosti 10 karátů lze tam předměty označit značkou GF tehdy, rovná-li se hmotnost zlata nejméně 1/10 hmotnosti celého předmětu. Při ryzosti zlaté slitiny 12 karátů nebo vyšší lze tam předmět označit značkou GF tehdy, rovná-li se hmotnost zlata nejméně 1/20 hmotnosti celého předmětu. Nejčastější označení předmětů gold filled je "1/20 12 kt GF" a "1/20 14 kt GF". Časté je také "1/10 10 kt".

V Číně definuje pojem gold filled "General Administration of Quality Supervision, Inspection and Quarantine of China (AQSIQ)". Označení se tam používá i pro vrstvy zlata v tloušťce pouhých 5 – 10 mikrometrů.

- mikrometr (dříve též mikron) má zkratku μm. V případě, že zvolené písmo nemá vhodný font, používá se i um).

- V případě významně vyšších hodnot, než jsou v tomto textu reprezentovány příkladem z definice GF v USA, se jedná o kombinaci drahý kov/obecný kov se všemi důsledky - viz článek Zboží v kombinaci drahý kov + obecný kov - zásadní změna, aktualizováno 28. 1. 2020

---------------

Starší text - pouze s minimálními úpravami - jehož spoluautorem byl můj dlouholetý kolega Ing. M. Pilecký