Mgr. Roman Kopečný



Články jsou členěny do dvou kategorií - "Spotřebitelé" a "Výrobci a obchodníci". Přepíná se mezi nimi v horní liště!

Kdo má jakýkoli dotaz z oblasti puncovnictví, může mě kontaktovat na adrese [email protected]

Nepravidelně pořádám seminář "Puncovnictví v praxi" - na základě zájmu veřejnosti. Zájemci o účast na semináři pište na výše uvedenou e-mailovou adresu.

Dvacet pět let jsem pracoval v Puncovním úřadu jako inspektor a vrchní inspektor, "internetista" a metrolog. Ministrem spravedlnosti jsem byl jmenován soudním znalcem se specializací Puncovnictví, zkoušení drahých kovů, ověřování pravosti puncovních značek.

Následných 5,5 roku jsem zastával funkci ředitele "Odboru puncovní kontroly". Od 1. 8. 2024 jsem byl jmenován do funkce ředitele "Odboru puncovní inspekce" - vrátil jsem se tedy do svého "domovského" odboru jako jeho ředitel.

Protože jsem přesvědčen, že zákony mají chránit slušné občany, rozhodl jsem se před časem vytvořit stránku, která by v mé profesi tomuto účelu mohla sloužit.

Články byly původně publikovány v blogu.cz, jehož činnost byla dne 16. 8. 2020 ukončena. Většinu textů jsem pak následně umístil na tuto stránku a zprovoznil ji k 1. 10. 2020.

Texty lze volně kopírovat a šířit, případně používat jejich část - při zachování původního významu -, a to za předpokladu, že se tak bude dít bezúplatně a jejich zdroj bude řádně citován (viz www.citace.com).




+
Výrobci a obchodníci
Příjem a výdej zboží k puncovní kontrole

Puncovní úřad má své pobočky v Praze, Jablonci na Nisou, Brně a Ostravě a expozitury v Plzni, Táboře, Turnově, Červeném Kostelci a Hradci Králové. Každé pracoviště je svým rozsahem poskytovaných služeb specifické, avšak hlavní činnost – výkon puncovní kontroly – mají společnou.

Puncovní kontrola – zjednodušeně řečeno – je činnost, při které se kontroluje, zda zboží (šperky z drahých kovů) má zákonnou ryzost a předepsaný stav. Pokud je vše v pořádku, výsledkem pak je úřední označení – opuncování zboží.

Je třeba upozornit, že k puncovní kontrole se předkládá dle ust. § 10  PZ zboží kompletní. Např. náušnicové vršky jsou "polotovary", nikoli zboží kompletní, resp. se o zboží nejedná vůbec, ale jde pouze o výrobek z drahého kovou (klenotnická slitina - ust. § 3 odst. 1 písm. b PZ), proto se samostatně nepředkládají k puncovní kontrole. Takový polotovar se prodává obvykle označený ryzostním číslem (nepovinně), každopádně však bez výrobní či odpovědnostní značky (těmi se smí označovat výlučně zboží).

 K puncovní kontrole může předložit zboží jakákoli fyzická osob, fyzická osoba podnikající a právnická osoba (zákazník). Prakticky takové předložení probíhá tak, že zákazník v úředních hodinách navštíví pracoviště Puncovního úřadu a v čekárně vyčká, až na něj přijde řada. U příjmového okénka – odděleno sklem – prostřednictvím posuvného kovového šuplíku předá své šperky přijímající pracovnici. Zároveň předá i vyplněný objednávkový formulář, který si lze vyzvednout na každém pracovišti Puncovního úřadu nebo v elektronické podobě stáhnout zde. Přijímající pracovnice zkontroluje hmotnost a další náležitosti předkládaného zboží a vydá zákazníkovi potvrzení (příjmovou boletu). Zároveň se zákazníkem domluví, kdy bude úředně označené zboží připraveno k výdeji, a to zejména v souvislosti s aktuálním vytížením daného pracoviště a množstvím zákazníkem předkládaného zboží. Obvykle se jedná o hodiny či dny – žádnou konkrétní lhůtu však puncovní zákon nestanovuje.

Při výdeji se opět zákazník dostaví na příslušné pracoviště. Pracovnice Puncovního úřadu před ním zkontroluje váhu a počet kusů  zboží a po zaplacení puncovních poplatků mu zboží vydá. V některých případech místo platby hotově či kartou probíhá až následně fakturace příslušné částky (právnické osoby).

Je zásadní rozdíl při příjmu a výdeji zboží zejména u větších položek (stovky až tisíce kusů při jednom předložení). Pro takové případy je vhodné, aby se zákazník předem telefonicky domluvil s pracovníky příslušného pracoviště, kdy – s ohledem na své možnosti, vytíženost příslušného pracoviště a další zákazníky – je optimální zboží k puncovní kontrole předložit. Způsob a čas výdeje takového zboží je při příjmu upřesněn. Uvedené platí např. pro zboží cizí (dovoz ze zahraničí), větší množství starožitného zboží a některou – zejména sériovou – výrobu tuzemskou.

Příjem a výdej zboží od občanů (fyzických nepodnikajících osob) je – s ohledem na předkládání jednotlivých kusů zboží – výrazně jednodušší. Tomu odpovídá i doba potřebná pro provedení puncovní kontroly. Takové zboží si občan může vyzvednout – s ohledem na aktuální situaci na daném pracovišti – někdy již po velmi krátké době.


Mgr. Roman Kopečný