V poslední době se na českém trhu se šperky z drahých kovů objevily takové, které naplňují skutkovou podstatu správního deliktu dle ust. § 40 odst. 1 puncovního zákona "klamavé označení". Jedná se o různé výrobky z obecných kovů, povrchově postříbřené, které prodejce vydává za zboží stříbrné, ryzosti 925/1000. Jeden příklad za všechny.
Odbor puncovní inspekce Puncovního úřadu zachytil při kontrolním nákupu na slevovém portálu náramek, na jehož jednotlivých článcích tzv. "dodatečná puncovní kontrola" napočítala celkem 39 kusů ryzostních čísel "925". Přitom složení tohoto náramku je velmi různorodé. Jednotlivé články jsou vyrobeny z mědi, mosazi a dokonce i z olova. Vše je pak slabě postříbřené. Protože označení "925" se používá k označování šperků vyrobených z dnes nejběžnější stříbrné slitiny ryzosti 925/1000, jedná se jednoznačně o porušení zákazu ust. § 40 odst. 1 puncovního zákona:
"Obchodníci, kteří prodávají i předměty ze zlata, stříbra nebo platiny, jež nedosahují ryzosti podle § 3 odst. 2 nebo jsou zcela z obecného kovu nebo nekovového materiálu, byť drahým kovem povrchově upraveného, nesmí při jejich prodeji používat údaje, které by mohly uvádět v omyl, že jde o zboží podle § 3, zejména označovat tyto předměty slovy zlato, stříbro nebo platina, včetně výrazů odvozených nebo překladů do cizího jazyka (dále jen "klamavé označení")".
Prodejce tohoto náramku navíc při prodeji ještě deklaroval, že se jedná o zboží stříbrné, ryzosti 925/1000. "Výhodnost" tohoto nákupu pak zvýrazňovala sleva slevového portálu - z původních 1.599 Kč na "pouhých" 499 Kč. No nekupte to!
Náramek z obecného kovu, postříbřeno
Klamavé označení ryzostním číslem "925"