Mgr. Roman Kopečný



Články jsou členěny do dvou kategorií - "Spotřebitelé" a "Výrobci a obchodníci". Přepíná se mezi nimi v horní liště!

Kdo má jakýkoli dotaz z oblasti puncovnictví, může mě kontaktovat na adrese [email protected]

Nepravidelně pořádám seminář "Puncovnictví v praxi" - na základě zájmu veřejnosti. Zájemci o účast na semináři pište na výše uvedenou e-mailovou adresu.

Dvacet pět let jsem pracoval v Puncovním úřadu jako inspektor a vrchní inspektor, "internetista" a metrolog. Ministrem spravedlnosti jsem byl jmenován soudním znalcem se specializací Puncovnictví, zkoušení drahých kovů, ověřování pravosti puncovních značek.

Následných 5,5 roku jsem zastával funkci ředitele "Odboru puncovní kontroly". Od 1. 8. 2024 jsem byl jmenován do funkce ředitele "Odboru puncovní inspekce" - vrátil jsem se tedy do svého "domovského" odboru jako jeho ředitel.

Protože jsem přesvědčen, že zákony mají chránit slušné občany, rozhodl jsem se před časem vytvořit stránku, která by v mé profesi tomuto účelu mohla sloužit.

Články byly původně publikovány v blogu.cz, jehož činnost byla dne 16. 8. 2020 ukončena. Většinu textů jsem pak následně umístil na tuto stránku a zprovoznil ji k 1. 10. 2020.

Texty lze volně kopírovat a šířit, případně používat jejich část - při zachování původního významu -, a to za předpokladu, že se tak bude dít bezúplatně a jejich zdroj bude řádně citován (viz www.citace.com).




+
Výrobci a obchodníci
Šperky z obecných kovů označené jako "925"

Rozmáhá se prodej šperků a komponentů k výrobě šperků (karabiny, očka, zapínání, atd.) vyrobených z obecných kovů, obvykle dovážených ze zahraničí (e-bay, atd.), které jsou označeny vyraženým "925".

Toto označení je označení pro nejběžnější v současné době používanou ryzost stříbrných šperků. Čeští prodejci pak takové výrobky nabízejí jako zboží stříbrné. Ve skutečnosti se však jedná o výrobky z obecných kovů - nezřídka obsahující zdraví škodlivé kovy - které jsou pouze slabě postříbřené.

Puncovní úřad takové jednání hodnotí jako "klamavé označení" dle ust. § 40 odst. 1 puncovního zákona a ukládá za ně pokutu do výše 1 000 000 Kč. Uvedené jednání se objevilo i na jinak seriozních webových serverech.

Prvotní informací, která může být vodítekem, že se může o podobný případ jednat, je nízká cena takových šperků. Jistotu pak lze získat předložením takového šperku Puncovnímu úřadu k dodatečné puncovní kontrole.


Mgr. Roman Kopečný