Mgr. Roman Kopečný
Články jsou členěny do dvou kategorií - "Spotřebitelé" a "Výrobci a obchodníci". Přepíná se mezi nimi v horní liště!
Kdo má jakýkoli dotaz z oblasti puncovnictví, může mě kontaktovat na adrese [email protected]
Nepravidelně pořádám seminář "Puncovnictví v praxi" - na základě zájmu veřejnosti. Zájemci o účast na semináři pište na výše uvedenou e-mailovou adresu.
Dvacet pět let jsem pracoval v Puncovním úřadu jako inspektor a vrchní inspektor, "internetista" a metrolog. Ministrem spravedlnosti jsem byl jmenován soudním znalcem se specializací Puncovnictví, zkoušení drahých kovů, ověřování pravosti puncovních značek.
Následných 5,5 roku jsem zastával funkci ředitele "Odboru puncovní kontroly". Od 1. 8. 2024 jsem byl jmenován do funkce ředitele "Odboru puncovní inspekce" - vrátil jsem se tedy do svého "domovského" odboru jako jeho ředitel.
Protože jsem přesvědčen, že zákony mají chránit slušné občany, rozhodl jsem se před časem vytvořit stránku, která by v mé profesi tomuto účelu mohla sloužit.
Články byly původně publikovány v blogu.cz, jehož činnost byla dne 16. 8. 2020 ukončena. Většinu textů jsem pak následně umístil na tuto stránku a zprovoznil ji k 1. 10. 2020.
Texty lze volně kopírovat a šířit, případně používat jejich část - při zachování původního významu -, a to za předpokladu, že se tak bude dít bezúplatně a jejich zdroj bude řádně citován (viz www.citace.com).
Co je punc a co garantuje? Musí být punc na každém výrobku z drahého kovu?
Punc (z lat. punctum = tečka, značka) je
1. ražená značka na výrobku z drahého kovu, zpravidla jakostní nebo městská;
2. ražený motiv výzdoby provedený kolkem (matricí)
Termín "punc", správně "puncovní značka" ve smyslu puncovního zákona a prováděcí vyhlášky [vyhláška č. 363/1993 Sb., s účinností od 1. ledna 2004], označuje úřední značku, kterou Puncovní úřad označí zboží (z drahého kovu), které splnilo zákonné náležitosti stanovené puncovním zákonem. Toto označení je výsledkem tzv. puncovní kontroly zboží spočívající ve zjištění a ověření ryzosti a puncovním zákonem předepsaného stavu zboží. Puncovní zákon stanovuje [§ 5 puncovního zákona] tzv. "zákonné ryzosti" [co je ryzost]. Prováděcí vyhláška č. 363/2003 Sb. uvádí v příloze vyobrazení českých puncovních značek pro zlaté, stříbrné a platinové zboží.
Vyhláška č. 363/2003 Sb. zavedla s účinností od 1. ledna 2004 nově ryzost č. 0 pro zlaté, stříbrné i platinové zboží, tj. ryzost [co je ryzost] 999/1000.
Zde je vhodné připomenout, že toto vyobrazení puncovních značek musí být umístěno na přístupném a trvale viditelném místě na každém prodejním místě, tedy v každé prodejně.
Pokud tedy zboží, které bylo výrobcem nebo dovozcem předloženo k povinné puncovní kontrole (nebo spotřebitelem k puncovní kontrole), splnilo zákonné náležitosti a zákonnou ryzost, označí je Puncovní úřad trvanlivě (mechanickým otiskem razidla nebo - souhlasí-li s tím předkladatel -, laserovým vypálením - § 10 vyhl. č. 363/2003) nebo je označí jiným způsobem podle puncovního zákona (zavěšením plomby s puncovní značkou nebo vydáním osvědčení - § 20 odst. 4 puncovního zákona). V případě, že má zboží jinou ryzost než zákonnou (u tzv. "starého zboží"), ale vyšší než je nejnižší zákonná ryzost, označí je Puncovní úřad puncovní značkou pro nejblíže nižší zákonnou ryzost. Puncovní značka č. 4 (u nás nejběžnější ryzost zlatého zboží) tedy garantuje, že takto označené zboží (hlava labutě) má ryzost minimálně 585/1000. Jedná se tedy o zboží, které může mít ryzost vyšší než 585/1000 ale nižší než 750/1000 (zboží ryzosti alespoň 750/1000 a méně než 900/1000 by Puncovní úřad označil značkou pro ryzost č. 3 - hlavou kohouta). Zboží je však dovoleno v tuzemsku vyrábět nebo ze zahraničí pro obchodování dovážet, jen pokud má zákonnou ryzost stanovenou § 5 puncovního zákona. Proto uvedený příklad je reálný u zboží starého [§ 4 písm. c) puncovního zákona], např. předloženého spotřebitelem.
Jak již bylo zmíněno, obchodníci nesmějí obchodovat s úředně neoznačeným zbožím nebo takové zboží k obchodování mít nebo k prodeji nabízet, není-li v puncovním zákoně stanoveno jinak (§ 38 odst. 1 puncovního zákona). A puncovní zákon skutečně stanovuje, kdy zboží nemusí být úředně označeno.
Nejprve je však nutno upozornit na definici "zboží" [§ 3 odst. 1 písm. a) puncovního zákona] ve smyslu puncovního zákona. Jedná se o klenotnické, bižuterní, medailerské a jiné zlatnické a stříbrnické výrobky ze slitin zlata, stříbra nebo platiny, které mohou být kombinovány s přírodními či syntetickými kameny, perlami, smaltem, korálem, sklem a jinými nekovovými materiály. Současně puncovní zákon určuje, co se za zboží nepovažuje [§ 3 odst. 2 puncovního zákona], výrobky ze zlata o ryzosti nižší než 333/1000, výrobky ze stříbra o ryzosti nižší než 500/1000, výrobky z platiny o ryzosti nižší než 800/1000 a přístroje, nástroje a jiné předměty z drahých kovů určené k technickým, vědeckým, laboratorním, vyučovacím nebo obdobným účelům, bez ohledu na jejich ryzost.
Obraťme nyní svou pozornost k výjimkám z puncovní kontroly [§ 27 odst. 1 puncovního zákona]. Z uvedeného ustanovení vyplývá, že povinné puncovní kontrole nepodléhá zboží smaltem úplně potažené, zboží u kterého má hmotnost drahého kovu vzhledem k hmotnosti ostatních použitých materiálů podřadný význam (např. pouhé uzávěry nebo obruby a úchyty kamenů, ouška), zboží o velmi nízké hmotnosti nepřevyšující limit uvedený v prováděcím předpise [§ 12 vyhl. č. 363/2003 Sb.] (zboží, u něhož hmotnost drahého kovu v jednom samostatném kusu nepřesahuje 0,5 g u zboží zlatého a zboží platinového a 3 g u zboží stříbrného) a cizí zboží propuštěné v celním řízení do režimu tranzitu nebo do režimu s ekonomickým účinkem.
Pro praxi spotřebitele je třeba si zapamatovat, že z hlediska hmotnosti musí být zlaté a platinové zboží úředně označeno (opuncováno), pokud má vyšší hmotnost než 0,5 g, zboží stříbrné pak o hmotnosti vyšší než 3 g. Běžně se však spotřebitel setká s tím, že i zboží splňující tento hmotnostní limit je úředně označeno. Pokud takové zboží výrobce nebo dovozce předloží k puncovní kontrole, Puncovní úřad je úředně označí. Pokud však výrobce nebo dovozce toto zboží k puncovní kontrole nepředloží, musí je trvanlivě označit číslem vyjadřujícím odpovídající ryzost [§ 28 odst. 1 puncovního zákona] (tzv. ,,ryzostní číslo") (proto někteří výrobci a zejména dovozci předkládají k úřednímu označení i toto podlimitní zboží). Obchodování s takto výrobcem nebo dovozcem neoznačeným zbožím má analogické důsledky jako obchodování se zbožím nepuncovaným.
Puncovní úřad používá v současnosti zde vyobrazené české puncovní značky k úřednímu označení předloženého zboží. V souladu s přechodnými ustanoveními [§ 56 puncovního zákona] však zůstaly v platnosti (až na určité výjimky) i všechny puncovní značky platné v historii na našem území, tedy téměř jeden a půl stovky různých punců.
Zájemce o tuto poměrně složitou problematiku si může na pracovištích Puncovního úřadu určených pro styk s veřejností zakoupit "Seznam puncovních značek, platných na území České republiky", který Puncovní úřad již tradičně vydává, nebo poměrně novou brožuru "Platné právní předpisy upravující oblast puncovnictví a zkoušení drahých kovů", ve které jsou publikovány všechny předpisy puncovního práva (stav k 1. lednu 2004) jinak roztříštěné ve více částkách Sbírky zákonů, a to za cenu značně nižší.
Klíčová slova:
ryzost, zlato, stříbro, platina, šperk, punc, puncovní značka, zboží, puncovní kontrola, výrobní číslo,
Mgr. Roman Kopečný